Holding

ICA’dan Rusya’da önemli imza

Türkiye’de ve dünyada üstlendiği büyük projelerle dikkat çeken IC İçtaş İnşaat – Astaldi Konsorsiyumu ICA, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında Rusya Federal Karayolları Genel Müdürlüğü (Rosavtodor) ile önemli bir protokole imza attı. 

1 Haziran Perşembe günü düzenlenen törende, protokolü, Rosavtodor Başkanı Roman Starovoyt ile IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen imzaladı. Protokol ile ICA ve Rosavtodor, kamu - özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilecek otoyol projeleri için iş ortağı olduklarını ilan etti. 

2018 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları kapsamındaki en önemli ulaştırma yatırımlarından biri olan Moskova ile St. Petersburg’u birbirine bağlayacak M11 Otoyolu Projesi için  çalışmalarını hızla sürdürdüklerini ifade eden IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, “Rusya’da tamamladığımız iki projemiz Pulkovo Havalimanı’nın genişletilmesi ve St. Petersburg Yüksek Hızlı Batı Çevre Yolu’nun tamamlanmasının ardından böylesine önemli bir anlaşmaya imza atmaktan memnuniyet duyuyoruz.  Kamu / özel sektör işbirliği ile hayata geçirilecek otoyol projelerine yönelik imzaladığımız bu protokolün işbirliğimizin güçlenmesine katkıda bulunacağına gönülden inanıyoruz. ICA olarak Rusya ile ortak proje yürütme tecrübemizin yeni projelerle pekişmesi bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Rosavtodor ile işbirliği yapmaktan ve Türkiye ile Rusya arasındaki yatırım ortaklığını ileriye taşımaktan gurur duyuyoruz” dedi. 


ICA Hakkında
IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş'in lokomotif şirketi olan ve hem ülkemizde hem uluslararası arenada dev projeleri başarıyla yürüten IC İçtaş İnşaat ile dünyanın sayılı inşaat şirketleri arasında yer alan Astaldi’nin güçlerini birleştirerek kurdukları ICA, imkansız görülen projeleri, çağdaş mühendislik tekniklerinin sınırlarını zorlayarak, sahip olduğu uluslararası tecrübe ile hayata geçirmektedir.
 
Gerek mimarlık gerek mühendislikte dünya standartlarını aşan işlere imza atan ICA,  dinamik organizasyon yapısı, sahip olduğu sinerji ve her biri konusunda profesyonel çalışanları ile birlikte başarılarını gelecekte de sürdürmek için çalışmaktadır.
 
ICA’nın imza attığı projeler arasında 2015 yılında tamamlanan St. Petersburg Pulkovo Havaalimanı'nın Genişletilmesi Projesi, 2016 yılı Ağustos ayında açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Projesi ve Aralık 2016’da hizmete giren St. Petersburg Yüksek Hızlı Batı Çevre Yolu (WHSD) Projesi bulunmaktadır. 
 
ICA, bugün ise 2018 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları kapsamındaki en önemli ulaştırma yatırımlarından birisi olan ve Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova ile en önemli şehirlerinden St. Petersburg’u birbirine bağlayacak M11 Otoyolu Projesi için  çalışmalarını hızla sürdürmektedir. ICA ayrıca Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Projesi’nin işletmesini de yürütmektedir.

Rosavtodor Hakkında
Federal Karayolları Genel Müdürlüğü (Rosavtodor), karayollarının mülkiyetini ve kamu araçlarını yöneten, kendi alanıyla ilgili Rusya Federasyonu tarafından imzalanan uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükleri de yerine getiren icracı bir kamu kuruluşudur.
  
Rusya Federasyonu’nda şehirlerarası yolların uzunluğu 51.860 km'nin üzerindedir ve bunun 49.000 km'si Rosavtodor’a, 2.700 km'si ise yine bir devlet şirketi olan "Avtodor"’a tahsis edilmiştir. 1 Ocak 2015 itibarıyla, Rosavtodor'a tahsis edilen karayolu mülk kompleksinin toplam kalıntı maliyeti 781 milyar ruble'dir. Rosavtodor aynı zamanda 5.646 köprüyü, 45 tüneli ve 268 farklı yolda bulunan geçitleri yönetmektedir.